Yatırımcılar AMB planındaki eksik parçaları sorguluyor
Tarih: 02-02-2015 07:22:02 Güncelleme: 02-02-2015 07:23:00 + -


AMB Başkanı Draghi’nin trilyon euroluk tahvil alımı planında bazı önemli parçalar eksik görünüyor

Yatırımcılar AMB planındaki eksik parçaları sorguluyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin trilyon euroluk tahvil alımı planında bazı önemli parçalar eksik görünüyor.

AMB Başkanı, 22 Ocak’ta yaptığı açıklamada deflasyonu engellemek amacıyla en az 19 ay boyunca aylık 60 milyar euro (68 milyar dolar) tutarında varlık satın alımı yapılacağını belirtmiş ve teşvikin miktarı ile yatırımcıları şaşırmıştı.

Draghi ayrıca tahmin edilenden daha fazla detay bilgi sağladı. Ancak AMB açıklamalarını inceleyen analistler, bazı kritik noktaların belirsiz olduğunu belirtiyor.

Frankfurt’ta bulunana Natixis ekonomistlerinden Johannes Gareis, “AMB en baştan beri çok detay vermek zorunda idi. Çünkü detay bilgiler olmazsa inandırıcı olmazlar. Eksik olanlar şey dipnotlar ki uygulama üzerinde oldukça büyük bir etkisi olabilir” dedi.

AMB’nin Avrupa stili parasal genişlemesi ile ilgili açıklamadığı detaylar şöyle:

Varlık dağılımı nasıl olacak?

AMB’nin aylık harcaması hali hazırda var olan programındaki teminatlı tahvil ve varlığa dayalı menkul kıymetleri içerecek. Draghi eklenen satın alımların yüzde 12’sinin Avrupa Birliği kurum ve idareleri tarafından çıkarılan tahvillerden oluşacağını ve geri kalanının ülke tahvili olacağını söyledi.

Soru: AMB her bir tahvil türüne ne kadar harcamayı planlıyor?

Draghi ayrıca yetkililerin faiz eğrilerini ve borçlanma maliyetlerini etkileyecek bir ortalama hedef belirlemeden 2 ile 30 yıl vade aralığındaki tahvilleri satın alacağını açıklamıştı.

Merkez bankası uygun tahvillerin, enflasyon bağlantılı tahviller, dalgalı faizli tahviller ve negatif faizli menkul kıymetleri içerdiğini belirtirken, satın alım dağılımının nasıl olabileceği konusunda bir işaret vermedi.

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FOREX HABERLERİ

YAZARLAR
ARAMA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY