'BOJ: Enflasyon hedefini
Tarih: 12-04-2013 08:45:00 Güncelleme: 12-04-2013 09:12:00 + -


Japonya Merkez Bankası, yeni yüzde 2 enflasyon hedefinin "çok esnek" bir şekilde idare edileceğini söyledi

'BOJ: Enflasyon hedefini

Para politikasının küresel ekonomiyi yoldan çıkarabileceği suçlamalarını bertaraf etmeye çalışan Japonya Merkez Bankası, Perşembe günü yüzde 2 enflasyon hedefinin "çok esnek" bir şekilde yönetileceğini söyledi.

BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, Japonya'nın para arzını ikiye katlama stratejisinin yenin değerini manipüle etme amaçlı olmadığını ifade ederek, varlık balonlarını şişirmeyeceğini savundu.

Financial Times gazetesine konuşan Kuroda, BOJ'un yeni politikası ve mevcut merkez bankası düzeni arasındaki benzerliğe vurgu yaparak "Eğer piyasada ciddi bir varlık balonu oluşma riski görülürse, o zaman tabii ki gereken adımları atacağız" dedi. Kuroda enflasyon hedefi benimseyen , tüm merkez bankalarının, enflasyon hedefini çok esnek bir şekilde yönettiğinin altını çizdi.

BOJ'un yeni duruşunu savunmak zorunda kalabileceği Uluslararası Para Fonu'nun bahar toplantısının öncesinde Kuroda'nın mesajı, Japonya'nın yan etkilerini umursamaksızın enflasyon hedefi benimsediğine yönelik korkuları azaltmayı hedefliyor. Çin yabancı döviz rezervlerinin 3.4 trilyon dolara tırmandığını açıklayarak, Japonya ve ABD'nin para basma hamlelerinin gelişmiş ülkelerden, gelişen piyasalara sıcak para akışına nedne olduğuna işaret etti.

Kuroda geçtiğimiz hafta Japon ekonomisini telvik etmek için BOJ tarihinin en cesur hamlelerine işaret etti. Banka, enflasyon hedefine ulaşmak için 2 yıl içinde para tabanını ikiye katlayacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FOREX HABERLERİ

YAZARLAR
ARAMA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY